Lenovo 4XC1Q25246 webcam 8 MP 1920 x 1080 pixels USB-C Black
SKU
4XC1Q25246
Special Price
£128.11
£153.73
Regular Price
£130.28
£156.34
In stock
4K Pro Webcam
- Maximum 4K resolution @30 fps, MJPEG
- Selectable DFOV: 90°, 78°, 65°, auto focus, auto framing
- Better image quality thanks to Face AE/AF functions
- HDR, auto light adjustment
- Directional microphone
- Versatile mounting options (Tripod Support)
- Physical privacy shutter
- Certified by Microsoft Teams
- Managed by software app – LADM
Category: Webcams
| SKU | 4XC1Q25246 |
|---|---|
| EAN | 0195892103608 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
| Meta Description | 4K Pro Webcam |

Look Your Best in 4K
Larger Sony STARVIS2 1/1.8"sensor adjusts brightness foroptimal image quality.

Smart Video Focus, Hands-Free
AI Auto Focus always keep you focus, even as you move.

Smart Exposure, Better Video
AI Auto Exposure adjusts settings for optimal lighting and clarity.

Superior Picture Qualityin Extreme Lighting
With HDR and low light adjustment.

AI-Powered Face Tracking
Keeps you centered in the frame automatically.

Adjust your FOV
Choose from 90°, 78°, or 65°.

AI Noise Cancellation
The directional mic with AI Deep Neural Network (DNN)filters out unwanted sounds for clear, focused audio.

Certified for
Microsoft Teams
Compatible with leading UC platforms.

Privacy You Can Control
A magnetic shutter provides added security.

Tailor Your Experience
Customize device settings with LADM
(Lenovo Accessories and Display Manager) software.

Enjoy Effortless Setup
Simply connect to your laptop, monitor,or tripod for instant use with no hassle.
The Lenovo 4K Pro Webcam stands as a premier webcam, boasting 4K resolution, industry-leading image quality, exceptional low-light performance, ingenious design, Microsoft Teams certification and advanced AI functionalities. It redefines webcam technology, ensuring unparalleled clarity and functionality for users in various work environments.
| Video | |
|---|---|
| Video formats supported | YUY2 |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Megapixel (approx.) | 8 MP |
| Still image | |
| Auto focus | Yes |
| Camera | |
| Interface | USB-C |
| Zoom capability | Yes |
| Mounting type | Clip/Stand |
| Product colour | Black |
| Built-in microphone | Yes |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Certificates | |
| Certification | CE for EU/EFTA FCC and ICES for North America CB (62368 -1) KCC for South Korea BSMI for TW VCCI for Japan BIS for India |
| Performance | |
| Camera HD type | 4K Ultra HD |
| Automatic light correction | Yes |
| Zoom capability | Yes |
| Video formats supported | YUY2 |
| Operating voltage | 5 V |
| Auto focus | Yes |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Megapixel (approx.) | 8 MP |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Privacy camera | Yes |
| Operating current | 0.9 A |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Design | |
| Number of microphones | 1 |
| Tripod mounting supported | Yes |
| Interface | USB-C |
| Mounting type | Clip/Stand |
| Product colour | Black |
| Certification | CE for EU/EFTA FCC and ICES for North America CB (62368 -1) KCC for South Korea BSMI for TW VCCI for Japan BIS for India |
| Cable length | 2 m |
| Built-in microphone | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 85 mm |
| Depth | 46 mm |
| Height | 43 mm |
| Weight | 115 g |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Package width | 110 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 70 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Package weight | 239 g |
| Quick installation guide | Yes |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Cables included | USB Type C |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Tripod mounting supported | Yes |
| Package type | Box |
| Cable length | 2 m |
| Microphone | |
| Number of microphones | 1 |
| Built-in microphone | Yes |
| Other features | |
| Tripod mounting supported | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Lenovo 4XC1Q25246 webcam 8 MP 1920 x 1...
Special Price
£128.11
£153.73
Regular Price
£130.28
£156.34
|
Hot Product
Logitech MX Brio
Special Price
£131.88
£158.26
Regular Price
£134.11
£160.93
|
Bestseller
Logitech BRIO 4K webcam 13 MP 4096 x 2...
Special Price
£100.64
£120.77
Regular Price
£102.35
£122.82
|
New
Logitech MX Brio
Special Price
£160.42
£192.50
Regular Price
£163.14
£195.77
|
Logitech MX Brio
Special Price
£165.14
£198.17
Regular Price
£167.94
£201.53
|
Popular
Logitech BRIO ULTRA HD PRO BUSINESS WE...
Special Price
£156.87
£188.24
Regular Price
£159.53
£191.44
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4XC1Q25246
|
960-001530
|
960-001746
|
960-001559
|
960-001554
|
960-001106
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Megapixel (approx.) |
8MP to 12MP
|
8MP to 12MP
|
12MP and more
|
N/A
|
N/A
|
12MP and more
|
| Built-in microphone |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Maximum video resolution |
1920 x 1080 pixels
|
4096 x 2160 pixels
|
4096 x 2160 pixels
|
3840 x 2160 pixels
|
3840 x 2160 pixels
|
4096 x 2160 pixels
|
| Camera HD type |
4K Ultra HD
|
4K Ultra HD
|
4K Ultra HD
|
4K Ultra HD
|
4K Ultra HD
|
Full HD
|




















