Lenovo 4XB7A90873 internal solid state drive 480 GB 2.5" Serial ATA III V-NAND TLC
SKU
4XB7A90873
Special Price
£683.90
£820.68
Regular Price
£737.69
£885.23
In stock
ThinkSystem 2.5" VA 480GB Read Intensive SATA 6Gb HS SSD v2
Category: Internal Solid State Drives
| SKU | 4XB7A90873 |
|---|---|
| EAN | 0889488712489 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
| Meta Description | ThinkSystem 2.5" VA 480GB Read Intensive SATA 6Gb HS SSD v2 |
The ThinkSystem Vendor Agnostic Read Intensive SATA SSDs are general-purpose SSDs with an average endurance of 1 drive write per day. Vendor Agnostic SSDs are non-vendor-specific drives which can streamline and simplify the ordering and delivery of SATA SSDs. The drives offered in the Vendor Agnostic SSD program consists of SSDs that are readily available, ensuring the shortest supply lead time.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 480 GB |
| Memory type | V-NAND TLC |
| Data transmission | |
| Random write (4KB) | 15000 IOPS |
| Random read (4KB) | 71000 IOPS |
| Endurance | |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 480 GB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| ECC | Yes |
| Memory type | V-NAND TLC |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Random write (4KB) | 15000 IOPS |
| Random read (4KB) | 71000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Certification | UL TUV FCC CE Mark C-Tick Mark BSMI (Taiwan) KCC (Korea EMI) |
| SSD form factor | 2.5" |
| H/W PLP function | Yes |
| Drive writes per day (DWPD) | 1 |
| Certificates | |
| Certification | UL TUV FCC CE Mark C-Tick Mark BSMI (Taiwan) KCC (Korea EMI) |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 480 GB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| ECC | Yes |
| Memory type | V-NAND TLC |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Random write (4KB) | 15000 IOPS |
| Random read (4KB) | 71000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Design | |
| Component for | Server |
| Certification | UL TUV FCC CE Mark C-Tick Mark BSMI (Taiwan) KCC (Korea EMI) |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 70 mm |
| Height | 7 mm |
| Depth | 100 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Non-operating shock | 1500 G |
| Non-operating vibration | 20 G |
| Maximum operating altitude | 3050 m |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| ECC | Yes |
| Non-operating shock | 1500 G |
| Non-operating vibration | 20 G |
| Maximum operating altitude | 3050 m |
| SSD form factor | 2.5" |
| Other features | |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
You may also be interested in
| Product |
Lenovo 4XB7A90873 internal solid state...
Special Price
£683.90
£820.68
Regular Price
£737.69
£885.23
|
Popular
Samsung SM883 3.84 TB 2.5" Serial...
Special Price
£666.39
£799.67
Regular Price
£718.80
£862.56
|
Bestseller
Samsung 870 EVO 4 TB 2.5" Serial...
Special Price
£650.99
£781.19
Regular Price
£702.19
£842.63
|
New
Samsung PM1733 1.92TB 2.5" 1920 G...
Special Price
£666.39
£799.67
Regular Price
£718.80
£862.56
|
Lenovo PM983 2.5" 3.84 TB U.2 V-N...
Special Price
£656.38
£787.66
Regular Price
£708.00
£849.60
|
Recommended
Samsung PM1743 1.92 TB 2.5" PCI E...
Special Price
£1,000.14
£1,200.17
Regular Price
£1,078.80
£1,294.56
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4XB7A90873
|
MZ7KH3T8HALS-00005
|
MZ-77E4T0B/EU
|
MZWLR1T9HBJR-00007
|
4XB7A10176
|
MZWLO1T9HCJR-00A07
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Samsung
|
Samsung
|
Samsung
|
Lenovo
|
Samsung
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Interface |
Serial ATA III
|
N/A
|
Serial ATA III
|
PCI Express 4.0
|
U.2
|
PCI Express 5.0
|
| Memory type |
V-NAND TLC
|
MLC
|
V-NAND MLC
|
V-NAND
|
V-NAND
|
V-NAND
|
| SSD capacity |
400GB to 500GB
|
N/A
|
N/A
|
1200GB to 2000GB
|
N/A
|
1200GB to 2000GB
|
| Component for |
Server
|
N/A
|
PC
|
PC
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
| SSD form factor |
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|

















