HPE 583718-001-RFB internal hard drive 600 GB 15000 RPM 3.5" SAS
SKU
583718-001-RFB
Special Price
£136.23
£163.48
Regular Price
£146.94
£176.33
In stock
Only 3 left
600GB, 3.5", SAS, 15000rpm
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 583718-001-RFB |
| EAN | 5712505482858 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
| Meta Description | 600GB, 3.5", SAS, 15000rpm |
Information technology professionals rely on HPE quality to ensure maximum productivity. As the power of applications, processors, memory adapters and storage devices increases, high-end computer users are seeking ways to optimize their system performance. HPE provides leading solutions, adding new levels of performance, availability, flexibility, and management.
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Compatible products | HP EVA P6000 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Compatible products | HP EVA P6000 |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Internal | Yes |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Internal | Yes |
| Compatible products | HP EVA P6000 |
You may also be interested in
| Product |
HPE 583718-001-RFB internal hard drive...
Special Price
£136.23
£163.48
Regular Price
£146.94
£176.33
|
Hot Product
Origin Storage 3TB 7.2k PowerEdge R/T...
Special Price
£202.39
£242.87
Regular Price
£218.30
£261.96
|
Recommended
Origin Storage 500GB Latitude E4300 2....
Special Price
£127.34
£152.81
Regular Price
£137.35
£164.82
|
Popular
Origin Storage 500GB 5.4K 2.5in SATA H...
Special Price
£134.70
£161.64
Regular Price
£145.30
£174.36
|
Bestseller
Western Digital Blue internal hard dri...
Special Price
£110.14
£132.17
Regular Price
£118.80
£142.56
|
Origin Storage HDD 1TB 3.5in NearLine...
Special Price
£187.65
£225.18
Regular Price
£202.40
£242.88
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
583718-001-RFB
|
DELL-3000NLS/7-S11
|
DELL-500S/5-NB50
|
DELL-500SATA/5-F25
|
WD10EZEX
|
DELL-1000NLS/7-BWC
|
| Manufacturer |
HPE
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Western Digital
|
Origin Storage
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
≈ 1 TB
|
| Interface |
SAS
|
SAS
|
Serial ATA
|
Serial ATA
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Notebook
|
PC
|
PC
|
PC
|














