HPE 2TB 6G SATA 7.2K rpm LFF (3.5-inch) SC Midline 1yr Warranty internal hard drive 7200 RPM 3.5" Serial ATA
SKU
658079-B21-RFB
Special Price
£76.59
£91.91
Regular Price
£82.62
£99.14
In stock
Only 1 left
2TB 6G SATA 7.2K rpm LFF (3.5-inch) SC Midline 1yr Warranty Hard Drive
Category: Internal Hard Drives
| SKU | 658079-B21-RFB |
|---|---|
| EAN | 5715063869826 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
| Meta Description | 2TB 6G SATA 7.2K rpm LFF (3.5-inch) SC Midline 1yr Warranty Hard Drive |
HP SATA hard drives are designed for reliability and mass storage demanded by today's server and storage environments. The SATA hard drive portfolio is categorized into two categories: Entry (ETY) and Midline (MDL) hard drives. HP SATA Entry hard drives are the lowest unit-cost solution for entry level servers. Designed for economical reliability and performance for non-mission critical applications, Entry and Midline SATA hard drives provide the best price advantage for these lower workload environments. These hard drives are available in Small Form Factor (2.5in) and Large Form Factor (3.5in) for both hot plug and non-hot plug environments.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Refurbished | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 2 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Refurbished | Yes |
| Interface | Serial ATA |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 2 TB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Packaging content | |
|---|---|
| Storage drive adapter included | No |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
You may also be interested in
| Product |
HPE 2TB 6G SATA 7.2K rpm LFF (3.5-inch...
Special Price
£76.59
£91.91
Regular Price
£82.62
£99.14
|
Popular
Lenovo 00MJ149 internal hard drive 1.2...
Special Price
£89.00
£106.80
Regular Price
£96.00
£115.20
|
Recommended
Origin Storage 500GB Hot Plug Entry 7....
Special Price
£82.44
£98.93
Regular Price
£88.92
£106.70
|
Origin Storage 500GB 3.5in SATA 7200rpm
Special Price
£65.44
£78.53
Regular Price
£70.58
£84.70
|
Seagate Constellation ST4000NM003 inte...
Special Price
£87.83
£105.40
Regular Price
£94.74
£113.69
|
Bestseller
HPE 737394-B21-RFB internal hard drive...
Special Price
£72.09
£86.51
Regular Price
£77.76
£93.31
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
658079-B21-RFB
|
00MJ149
|
CPQ-500SA/72-S5
|
SA-500/7
|
ST4000NM003
|
737394-B21-RFB
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Seagate
|
HPE
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
≈ 2 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
| Interface |
Serial ATA
|
N/A
|
Serial ATA
|
Serial ATA
|
Serial ATA III
|
SAS
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
NAS
|
Server/workstation
|















