HP Z Turbo 1TB PCIe-4x4 TLC Z4/Z6 Kit SSD
SKU
56Q75AA
Special Price
£387.52
£465.02
Regular Price
£418.00
£501.60
In stock
Z Turbo 1TB PCIe-4x4 TLC Z4/Z6 Kit SSD
Category: Internal Solid State Drives
| SSD form factor | PCI Express |
|---|---|
| Memory type | TLC |
| SSD capacity | 1000 GB |
| SKU | 56Q75AA |
| EAN | 0196337180598 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
| Meta Description | Z Turbo 1TB PCIe-4x4 TLC Z4/Z6 Kit SSD |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 22 mm |
| Weight | 9 g |
| Height | 2.38 mm |
| Depth | 80 mm |
| Package width | 232 mm |
| Package depth | 184 mm |
| Package height | 39 mm |
| Package weight | 169 g |
| Packaging data | |
| Package width | 232 mm |
| Package depth | 184 mm |
| Package height | 39 mm |
| Package weight | 169 g |
| Technical details | |
| Country of origin | China, South Korea |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 30 |
| Box contents | HP ZTurbo 1TB 2280 PCIe-4x4 TLC M.2 SSD; Heatsink; Install guide; Product Notices; Warranty Card |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Sustainability | |
|---|---|
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 30 |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, South Korea |
| UNSPSC-code | 43201830 |
| Other features | |
| Country of origin | China, South Korea |
You may also be interested in
| Product |
New
HP Z Turbo 1TB PCIe-4x4 TLC Z4/Z6 Kit...
Special Price
£387.52
£465.02
Regular Price
£418.00
£501.60
|
Recommended
Samsung PM883 3.84 TB 2.5" Serial...
Special Price
£499.51
£599.41
Regular Price
£538.80
£646.56
|
Popular
Samsung PM983
Special Price
£388.26
£465.91
Regular Price
£418.80
£502.56
|
Hot Product
Origin Storage 480GB 2.5in SATA Enterp...
Special Price
£543.89
£652.67
Regular Price
£586.67
£704.00
|
Bestseller
Kingston Technology 2048G SSD KC600 SA...
Special Price
£367.33
£440.80
Regular Price
£396.22
£475.46
|
HPE 816995-B21-RFB internal solid stat...
£366.30
£439.56
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
56Q75AA
|
MZ7LH3T8HMLT-00005
|
MZ1LB1T9HALS-00007
|
NB-480ESSD/RI
|
SKC600/2048G
|
816995-B21-RFB
|
| Manufacturer |
HP
|
Samsung
|
Samsung
|
Origin Storage
|
Kingston Technology
|
HPE
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Interface |
N/A
|
Serial ATA III
|
PCI Express 3.0
|
Serial ATA
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
| Memory type |
TLC
|
N/A
|
N/A
|
TLC
|
3D TLC NAND
|
N/A
|
| SSD capacity |
800GB to 1000GB
|
N/A
|
1200GB to 2000GB
|
400GB to 500GB
|
1200GB to 2000GB
|
800GB to 1000GB
|
| Component for |
N/A
|
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
PC/notebook
|
Server/workstation
|
| SSD form factor |
PCI Express
|
2.5"
|
M.2
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
















