HP USB 3.0 to Gigabit RJ45 Adapter G2
SKU
4Z7Z7AA
Special Price
£32.44
£38.93
Regular Price
£32.99
£39.59
In stock
USB 3.0 to Gigabit RJ45 Adapter G2
- Get reliable connectivity from a wired Ethernet connection to corporate networks and the Internet.
- Connect the USB end of the adapter to any USB-A port on your laptop and the Ethernet connector to your Ethernet cable[1]. There are no drivers to download because they're pre-installed.
- Help IT secure and remotely manage your laptop fleet with advanced network manageability[2] features through a wired internet connection enabled by this adapter[3,4].
- Rest easy with a one-year limited warranty.
Category: Network Cards
| Connectivity technology | Wired |
|---|---|
| Host interface | USB |
| Interface | Ethernet |
| Internal | No |
| SKU | 4Z7Z7AA |
| EAN | 0196188567630 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Meta Description | USB 3.0 to Gigabit RJ45 Adapter G2 |
Reliable Connectivity
Get reliable connectivity from a wired Ethernet connection to corporate networks and the Internet.
Easy to use
Connect the USB end of the adapter to any USB-A port on your laptop and the Ethernet connector to your Ethernet cable[1]. There are no drivers to download because they're pre-installed.
Enables network manageability[1]
Help IT secure and remotely manage your laptop fleet with advanced network manageability[2] features through a wired internet connection enabled by this adapter[3,4].
Gigabit network connectivity through USB
Convert your laptop's high-speed USB 3.0 connection to a fast 10/100/1000 Ethernet connection with the HP USB 3.0 to Gigabit RJ45 Adapter G2.
Convert your laptop's high-speed USB 3.0 connection to a fast 10/100/1000 Ethernet connection with the HP USB 3.0 to Gigabit RJ45 Adapter G2.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Interface | Ethernet |
| Host interface | USB |
| Connectivity technology | Wired |
| Technical details | |
| Compatible products | Compatible with PCs with available USB-A port. |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Cable length | 0.1 m |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Design | |
| Compatible products | Compatible with PCs with available USB-A port. |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Country of origin | China |
| Component for | PC |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 172 mm |
| Depth | 21 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 21 g |
| Performance | |
| Compatible products | Compatible with PCs with available USB-A port. |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Cable length | 0.1 m |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| UNSPSC-code | 26121630 |
| Other features | |
| Cable length | 0.1 m |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
New
HP USB 3.0 to Gigabit RJ45 Adapter G2
Special Price
£32.44
£38.93
Regular Price
£32.99
£39.59
|
Hot Product
TP-Link TG-3468 network card Internal...
Special Price
£10.02
£12.02
Regular Price
£10.19
£12.23
|
IBM Brocade 8Gb FC Single-port HBA 819...
Special Price
£11.80
£14.16
Regular Price
£12.00
£14.40
|
Recommended
StarTech.com USB 3.0 to Gigabit Ethern...
Special Price
£34.66
£41.59
Regular Price
£35.24
£42.29
|
Bestseller
TP-Link TL-WN823N network card WLAN 30...
Special Price
£7.99
£9.59
Regular Price
£8.12
£9.74
|
Popular
StarTech.com USB 3.0 to Gigabit Ethern...
Special Price
£28.46
£34.15
Regular Price
£28.94
£34.73
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4Z7Z7AA
|
TG-3468
|
46M6049
|
ST3300U3S
|
TL-WN823N
|
USB31000SPTB
|
| Manufacturer |
HP
|
TP-LINK
|
IBM
|
StarTech.com
|
TP-LINK
|
StarTech.com
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Interface |
Ethernet
|
Ethernet
|
N/A
|
N/A
|
WLAN
|
Ethernet
|
| Internal |
N
|
Y
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Host interface |
USB
|
PCI Express
|
PCI Express
|
USB
|
USB
|
USB
|





























