HP NVIDIA RTX 4000 SFF Ada 20 GB 4mDP Graphics
SKU
8C1W1AA
Special Price
£3,218.00
£3,861.60
Regular Price
£3,272.54
£3,927.05
In stock
NVIDIA RTX 4000 SFF Ada 20 GB 4mDP Graphics
Category: Graphics Cards
| SKU | 8C1W1AA |
|---|---|
| EAN | 0197192737835 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
| Meta Description | NVIDIA RTX 4000 SFF Ada 20 GB 4mDP Graphics |
| Technical details | |
|---|---|
| UNSPSC-code | 43201401 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 308 g |
| Width | 68.6 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 419.1 mm |
| Package height | 76.2 mm |
| Package depth | 187.4 mm |
| Package weight | 635 g |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43201401 |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
New
HP NVIDIA RTX 4000 SFF Ada 20 GB 4mDP...
Special Price
£3,218.00
£3,861.60
Regular Price
£3,272.54
£3,927.05
|
Popular
Nvidia RTX 5000 Ada Quadro RTX 5000 32...
Special Price
£3,543.99
£4,252.79
Regular Price
£3,604.06
£4,324.87
|
Bestseller
Nvidia RTX PRO 5000 Blackwell - Graphi...
Special Price
£4,284.52
£5,141.42
Regular Price
£4,357.14
£5,228.57
|
Recommended
Nvidia A16 64 GB GDDR6
Special Price
£2,655.28
£3,186.34
Regular Price
£2,700.29
£3,240.35
|
Special Price
£3,092.21
£3,710.65
Regular Price
£3,144.62
£3,773.54
|
Hot Product
PNY VCNRTX5000ADA-SB graphics card NVI...
Special Price
£3,877.13
£4,652.56
Regular Price
£3,942.84
£4,731.41
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
8C1W1AA
|
900-5G132-2540-000
|
900-5G153-2550-000
|
900-2G171-0000-100
|
4X61T95637
|
VCNRTX5000ADA-SB
|
| Manufacturer |
HP
|
Nvidia
|
Nvidia
|
Nvidia
|
Lenovo
|
PNY
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Graphics card memory type |
N/A
|
GDDR6
|
GDDR7
|
GDDR6
|
GDDR7
|
GDDR6
|
| Interface type |
N/A
|
PCI Express x16 4.0
|
PCI Express x16 5.0
|
PCI Express x16 4.0
|
PCI Express x16 5.0
|
PCI Express x16 4.0
|
| Memory bus |
N/A
|
245bit to 256bit
|
448bit to 512bit
|
N/A
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
| Graphics processor |
N/A
|
Quadro RTX 5000
|
RTX PRO 5000
|
A16
|
RTX PRO 4500 Blackwell
|
RTX 5000 Ada
|
| Maximum resolution |
N/A
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
N/A
|
7680 x 4320 pixels
|
N/A
|
| DVI-I ports quantity |
N/A
|
N/A
|
0
|
N/A
|
0
|
0
|
| DVI-D ports quantity |
N/A
|
N/A
|
0
|
N/A
|
0
|
0
|
| Cooling type |
N/A
|
active
|
active
|
passive
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
N/A
|
4
|
4
|
N/A
|
4
|
4
|
| Graphics processor family |
N/A
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics card memory |
N/A
|
24GB and more
|
24GB and more
|
24GB and more
|
24GB and more
|
24GB and more
|







