HP L2718A Maintenance-kit, 100K pages for HP Officejet X 555
SKU
L2718A#101
Special Price
£57.22
£68.66
Regular Price
£58.19
£69.83
In stock
Only 1 left
100 ADF Roller Replacement Kit
- Maintain your scanner's high-quality performance – extend the life of the scanner.
- This replacement roller kit reduces interruptions caused by normal assembly wear.
- Get back to business quickly – this replacement roller is easy to install.
Category: Printer/Scanner Spare Parts
| SKU | L2718A#101 |
|---|---|
| EAN | 5711045461460 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Meta Description | 100 ADF Roller Replacement Kit |
HP Scanjet Maintenance Kits ensure your HP scanner stays in working condition. This replacement roller and separation pad reduces jams caused by normal wear and extends the life of your scanner. Easy installation gets you back to business quickly.
Compatible Printers: HP OfficeJet Enterprise Color X 550 Series, HP OfficeJet Enterprise Color X 555 dn, HP OfficeJet Enterprise Color X 585 dn MFP, HP OfficeJet Enterprise Color X 580 Series, HP OfficeJet Enterprise Color X 555 xh, HP OfficeJet Enterprise Color Flow X 585 z MFP, HP OfficeJet Enterprise Color X 585 f MFP
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | HP Scanjet Enterprise 7500 Flatbed Scanner; HP Scanjet Enterprise 8500 fn1 Document Capture Workstation; HP LaserJet Enterprise 500 color MFP M575; HP LaserJet Enterprise 500 MFP M525; HP LaserJet Enterprise 700 color MFP M775 series; HP LaserJet Enterprise MFP M725 series |
| HP segment | Enterprise, Business |
| Country of origin | Malaysia |
| Weight & dimensions | |
| Width | 240 mm |
| Depth | 160 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 220 g |
| Packaging data | |
| Package width | 240 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 220 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Compatibility | HP Scanjet Enterprise 7500 Flatbed Scanner; HP Scanjet Enterprise 8500 fn1 Document Capture Workstation; HP LaserJet Enterprise 500 color MFP M575; HP LaserJet Enterprise 500 MFP M525; HP LaserJet Enterprise 700 color MFP M775 series; HP LaserJet Enterprise MFP M725 series |
| Harmonized System (HS) code | 8473305100 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 885631702680 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 885631702680 |
| Logistics data | |
| UNSPSC-code | 44103125 |
| Harmonized System (HS) code | 8473305100 |
You may also be interested in
| Product |
New
HP L2718A Maintenance-kit, 100K pages...
Special Price
£57.22
£68.66
Regular Price
£58.19
£69.83
|
Popular
Zebra P1027135-004 printer/scanner spa...
Special Price
£74.92
£89.90
Regular Price
£76.19
£91.43
|
Bestseller
Zebra P1046696-146 printer/scanner spa...
Special Price
£48.55
£58.26
Regular Price
£49.37
£59.24
|
Hot Product
Zebra P1112640-063 printer/scanner spa...
Special Price
£79.83
£95.80
Regular Price
£81.18
£97.42
|
Recommended
Brother PALPR001 1 pc(s)
Special Price
£59.89
£71.87
Regular Price
£60.90
£73.08
|
Honeywell 3012-6759-001 printer/scanne...
Special Price
£71.78
£86.14
Regular Price
£73.00
£87.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
L2718A#101
|
P1027135-004
|
P1046696-146
|
P1112640-063
|
PALPR001
|
3012-6759-001
|
| Manufacturer |
HP
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Brother
|
Honeywell
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
Sensor
|
Belt
|
Roller gear
|
N/A
|
WLAN interface
|
| Device compatibility |
N/A
|
Label printer
|
Label printer
|
Label printer
|
Inkjet printer
|
Label printer
|


















