Cables Direct 0.25m Cat6, M - M networking cable Blue U/UTP (UTP)
SKU
ERT-600-HB
Special Price
£0.58
£0.70
Regular Price
£0.59
£0.71
In stock
Cat6 Patch Cable, Blue
Category: Networking Cables
| Cable length | 0.25 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | ERT-600-HB |
| EAN | 5055781211522 |
| Manufacturer | Cables Direct |
| Availability | Y |
| Meta Description | Cat6 Patch Cable, Blue |
Category 6 cable, commonly referred to as Cat-6, is a cable standard for Gigabit Ethernet and other network protocols that are backward compatible with the Category 5/5e and Category 3 cable standards. Compared with Cat-5 and Cat-5e, Cat-6 features more stringent specifications for crosstalk and system noise. The cable standard provides performance of up to 250MHz.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Cable length | 0.25 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Certification | ISO/IEC 11801 & EN 50288 & TIA/EIA-563-B.2-1 ETL/3P |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | ISO/IEC 11801 & EN 50288 & TIA/EIA-563-B.2-1 ETL/3P |
| Technical details | |
| Product colour | Blue |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Cable length | 0.25 m |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Cables Direct 0.25m Cat6, M - M networ...
Special Price
£0.58
£0.70
Regular Price
£0.59
£0.71
|
New
Cables Direct B6ST-700 networking cabl...
Special Price
£0.81
£0.97
Regular Price
£0.83
£1.00
|
Popular
Cables Direct ERT-600G networking cabl...
Special Price
£0.64
£0.77
Regular Price
£0.65
£0.78
|
Recommended
Cables Direct ERT-600V networking cabl...
Special Price
£0.63
£0.76
Regular Price
£0.64
£0.77
|
Cables Direct EUT-715 networking cable...
Special Price
£7.91
£9.49
Regular Price
£8.04
£9.65
|
Hot Product
Cables Direct ERT-630 networking cable...
Special Price
£13.95
£16.74
Regular Price
£14.18
£17.02
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ERT-600-HB
|
B6ST-700
|
ERT-600G
|
ERT-600V
|
EUT-715
|
ERT-630
|
| Manufacturer |
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Cable length |
0m to 1m
|
0m to 1m
|
0m to 1m
|
0m to 1m
|
15m and more
|
15m and more
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
F/UTP (FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
F/UTP (FTP)
|
U/UTP (UTP)
|













