Cablenet 2m IEC C14 - IEC C13 Black PVC 0.75mm Power Leads
SKU
42-0561
Special Price
£1.96
£2.35
Regular Price
£1.99
£2.39
In stock
IEC (C14) Male to IEC (C13) Female Extension Cable Black 2m
- 2m
- Black
- C14
- C13
- 0.75mmSq
Category: Power Cables
| SKU | 42-0561 |
|---|---|
| EAN | 5056750306584 |
| Manufacturer | Cablenet |
| Availability | Y |
| Meta Description | IEC (C14) Male to IEC (C13) Female Extension Cable Black 2m |
The C14 - C13 PVC jumper cables are used for powering a variety of electrical appliances such as PC base units, monitors, printers, photocopiers and a wide range of other equipment.
The connectors are moulded to provide a high-quality cable which is perfect for office and/or comms room use.
The C14 - C13 PVC leads can be supplied in several colours to aid identification of the connected equipment.
The connectors are moulded to provide a high-quality cable which is perfect for office and/or comms room use.
The C14 - C13 PVC leads can be supplied in several colours to aid identification of the connected equipment.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 2 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 2 m |
| Conductor cross section | 0.75 mm² |
| Connector 1 lockable | No |
| Connector 2 lockable | No |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Conductor cross section | 0.75 mm² |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Cablenet 2m IEC C14 - IEC C13 Black PV...
Special Price
£1.96
£2.35
Regular Price
£1.99
£2.39
|
New
Cables Direct RB-296 power cable Black...
Special Price
£2.16
£2.59
Regular Price
£2.20
£2.64
|
Recommended
Manhattan Power Cord/Cable, C14 Male t...
Special Price
£2.91
£3.49
Regular Price
£2.96
£3.55
|
Popular
Manhattan Power Cord/Cable, Euro 2-pin...
Special Price
£1.78
£2.14
Regular Price
£1.81
£2.17
|
Hot Product
Lindy 0.25m Power Adapter, LP4 Power M...
Special Price
£2.71
£3.25
Regular Price
£2.76
£3.31
|
Lindy 1.5m USB to 0.7mm Inner / 2.5mm...
Special Price
£1.63
£1.96
Regular Price
£1.66
£1.99
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
42-0561
|
RB-296
|
301152
|
339100
|
33126
|
70265
|
| Manufacturer |
Cablenet
|
Cables Direct
|
Manhattan
|
Manhattan
|
Lindy
|
Lindy
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|














