Cablenet 10m Cat6a RJ45 Black F/FTP PE External Flush Moulded Solid Patch Lead
SKU
PE65-6100
Special Price
£21.84
£26.21
Regular Price
£22.21
£26.65
In stock
10m Cat6a RJ45 Black F/FTP PE External Solid Patch Lead
- Cat6a F/FTP PE External Solid Network Patch Leads
- Constructed with high-quality field-termination RJ45 plugs and solid PE External Cat6a cable
- Stranded Copper 24AWG
- Individually Bagged
- 10/100/1000 Base-T Gigabit Ethernet
Category: Networking Cables
| Cable length | 10 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | F/FTP (FFTP) |
| SKU | PE65-6100 |
| EAN | 5056750331586 |
| Manufacturer | Cablenet |
| Availability | Y |
| Meta Description | 10m Cat6a RJ45 Black F/FTP PE External Solid Patch Lead |
Cablenet Category6a F/FTP PE External leads are manufactured, tested and verified to the ISO/IEC 11801 and ANSI/TIA standards for enhanced performance. They are constructed with RJ45 plugs and quality F/FTP Solid PE External Cat6a cable. These are available in 15 different lengths and manufactured in black only.
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | F/FTP (FFTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Polyethylene (PE) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 10 m |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Conductor material | Copper |
| Connector gender | Male/Male |
| AWG wire size | 24 |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | F/FTP (FFTP) |
| Cable type | Straight-through cable |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Polyethylene (PE) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 10 m |
| Cable shape | Round |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Outer diameter | 7.5 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Cable type | Straight-through cable |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Cablenet 10m Cat6a RJ45 Black F/FTP PE...
Special Price
£21.84
£26.21
Regular Price
£22.21
£26.65
|
Popular
StarTech.com 100ft CAT6 Ethernet Cable...
Special Price
£21.15
£25.38
Regular Price
£21.50
£25.80
|
Recommended
StarTech.com 100ft CAT6 Ethernet Cable...
Special Price
£21.15
£25.38
Regular Price
£21.50
£25.80
|
StarTech.com 100ft CAT6 Ethernet Cable...
Special Price
£20.89
£25.07
Regular Price
£21.24
£25.49
|
Bestseller
StarTech.com 100ft CAT6 Ethernet Cable...
Special Price
£21.15
£25.38
Regular Price
£21.50
£25.80
|
StarTech.com 100ft CAT6 Ethernet Cable...
Special Price
£20.92
£25.10
Regular Price
£21.28
£25.54
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE65-6100
|
N6PATCH100BK
|
N6PATCH100GR
|
N6PATCH100PL
|
N6PATCH100WH
|
N6PATCH100YL
|
| Manufacturer |
Cablenet
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Cable length |
10m to 15m
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable standard |
Cat6a
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable shielding |
F/FTP (FFTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
















