Brother TN-135BK Toner black high-capacity, 5K pages ISO/IEC 19798 for Brother HL-4040 CN
SKU
TN135BK
Special Price
£23.99
£28.79
Regular Price
£24.40
£29.28
In stock
Only 1 left
Brother TN-135BK Black Toner Cartridge. Prints 5,000 pages.
- Prints 5,000 pages in accordance with ISO/IEC19752
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
Category: Toner Cartridges
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Brand compatibility | Brother |
| Capacity | 5000.00 |
| Colour | black |
| SKU | TN135BK |
| EAN | 4977766648134 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| Meta Description | Brother TN-135BK Black Toner Cartridge. Prints 5,000 pages. |
With the TN-135BK you can ensure sharper, crisper results, whilst saving money each time you print. Install this genuine Brother TN-135BK High Yield Toner Cartridge in your printer and you’ll be able to produce page after page of high quality documents.
Compatible Printers: Brother DCP-9040 CN, Brother MFC-9450 CLT, Brother MFC-9450 CN, Brother MFC-9450 CDN, Brother DCP-9045 CDN, Brother MFC-9450 Series, Brother HL-4040 CDNLT, Brother DCP-9042 CDN, Brother HL-4050 CDN, Brother DCP-9045 CN, Brother HL-4040 CN, Brother MFC-9840 CDW, Brother MFC-9445 CDN, Brother DCP-9042 CN, Brother HL-4070 CDW, Brother MFC-9440 CDW, Brother MFC-9440 CN, Brother HL-4050 CDNLT
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Black toner page yield | 5000 pages |
| Compatibility | DCP-9040CN, HL-4040CN, HL-4050CDN, MFC-9450CDN, DCP-9042CDN, HL-4050CDNLT, MFC-9440CN, HL-4070CDW, MFC-9840CDW, DCP-9045CDN |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | China |
| Cartridge return & recycling | Yes |
| Page yield footnote | 5% @ A4 |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 190 mm |
| Depth | 147 mm |
| Height | 360 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 313 x 110 x 58 mm |
| Package weight | 1.34 kg |
| Weight | 715 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 365 x 195 x 150 mm |
| Empty weight | 565 g |
| Products per pallet | 120 pc(s) |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1.34 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 365 x 195 x 150 mm |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Page yield footnote | 5% @ A4 |
| Country of origin | China |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Compatibility | DCP-9040CN, HL-4040CN, HL-4050CDN, MFC-9450CDN, DCP-9042CDN, HL-4050CDNLT, MFC-9440CN, HL-4070CDW, MFC-9840CDW, DCP-9045CDN |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| Page yield footnote | 5% @ A4 |
| Empty weight | 565 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 365 x 195 x 150 mm |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 17.3 cm |
| Pallet gross weight | 156 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 120 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Brother TN-135BK Toner black high-capa...
Special Price
£23.99
£28.79
Regular Price
£24.40
£29.28
|
Xerox 106R02260 Toner magenta, 1K page...
Special Price
£25.23
£30.28
Regular Price
£25.66
£30.79
|
Hot Product
Xerox 106R02634 Toner-kit, 2.6K pages/...
Special Price
£23.32
£27.98
Regular Price
£23.71
£28.45
|
Recommended
Xerox 006R03515 Toner cartridge black,...
Special Price
£33.08
£39.70
Regular Price
£33.64
£40.37
|
Bestseller
Xerox 108R01124 Toner waste box, 30K p...
Special Price
£25.70
£30.84
Regular Price
£26.14
£31.37
|
Xerox 106R02157 Toner cartridge black,...
Special Price
£28.41
£34.09
Regular Price
£28.90
£34.68
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TN135BK
|
106R02260
|
106R02634
|
006R03515
|
108R01124
|
106R02157
|
| Manufacturer |
Brother
|
Xerox
|
Xerox
|
Xerox
|
Xerox
|
Xerox
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Original
|
Compatible
|
Compatible
|
Compatible
|
N/A
|
Compatible
|
| Printing colours |
Black
|
Magenta
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
| Brand compatibility |
Brother
|
HP
|
Brother
|
HP
|
N/A
|
HP
|
| Supply type |
Single pack
|
Single pack
|
Single pack
|
Single pack
|
N/A
|
Single pack
|




















