Brother LC-229XLBK Ink cartridge black, 2.4K pages ISO/IEC 24711 48.2ml for Brother MFC-J 5320
SKU
LC229XLBK
Special Price
£25.31
£30.37
Regular Price
£25.74
£30.89
In stock
Genuine Brother LC229XLBK Ink Cartridge – Black
- Prints 2,400 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
- Using this Brother LC229XLBK original high yield ink cartridge protects your printer warranty
- The LC229XL / LC225XL range of ink cartridges are available as a more economical value pack, reducing your cost per page even further - LC229XLVALBP
Category: Ink Cartridges
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Capacity | 2400.00 |
| Colour | black |
| Content (ml) | 48.20 |
| SKU | LC229XLBK |
| EAN | 4977766735933 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video View Video |
| Meta Description | Genuine Brother LC229XLBK Ink Cartridge – Black |
Ensure your Brother printer continues to deliver the exceptional results you’ve come to expect by choosing a LC229XLBK extra high yield ink cartridge. Though, there may be cheaper replacement alternatives available elsewhere online, only a genuine LC229XLBK ink cartridge guarantees that your machine will continue to perform as quickly and efficiently as it should.
You use your black ink more than any other, so make sure you’re getting the best possible quality printouts by purchasing the LC229XLBK cartridge. As it’s a high yield cartridge, the LC229XLBK lasts longer than a standard cartridge but offers the same excellent quality results.
Remember that using Brother cartridges is the only way to ensure that your printer continues to work at its very best and that any warranty you hold remains valid too. So, order the LC229XLBK ink cartridge in black from Brother today to ensure you get better value for money over time.
You use your black ink more than any other, so make sure you’re getting the best possible quality printouts by purchasing the LC229XLBK cartridge. As it’s a high yield cartridge, the LC229XLBK lasts longer than a standard cartridge but offers the same excellent quality results.
Remember that using Brother cartridges is the only way to ensure that your printer continues to work at its very best and that any warranty you hold remains valid too. So, order the LC229XLBK ink cartridge in black from Brother today to ensure you get better value for money over time.
Compatible Printers: Brother MFC-J 5625 DW, Brother MFC-J 5620 DW, Brother MFC-J 5720 DW, Brother MFC-J 5320 DW, Brother MFC-J 5600 Series
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Brand compatibility | Brother |
| Black ink page yield | 2400 pages |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | Brother MFC-J5320DW, MFC-J5620DW, MFC-J5625DW, MFC-J5720DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Paper dimensions | A4 |
| Page yield footnote | ISO / IEC 24711 |
| Package type | Blister |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Paper dimensions | A4 |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 38 mm |
| Weight | 102 g |
| Height | 116 mm |
| Depth | 92 mm |
| Package weight | 140 g |
| Package type | Blister |
| Print quality | |
|---|---|
| Page yield footnote | ISO / IEC 24711 |
| Packaging data | |
| Package weight | 140 g |
| Package type | Blister |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 2100 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 42 pc(s) |
| Other features | |
| Paper dimensions | A4 |
| Page yield footnote | ISO / IEC 24711 |
| Country of origin | Philippines |
| Logistics data | |
| Country of origin | Philippines |
| Pallet gross height | 17.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 7 pc(s) |
| Pallet gross weight | 317.9 kg |
| Products per pallet | 2100 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 42 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Brother LC-229XLBK Ink cartridge black...
Special Price
£25.31
£30.37
Regular Price
£25.74
£30.89
|
Popular
Epson C13T580300/T5803 Ink cartridge m...
Special Price
£48.44
£58.13
Regular Price
£49.26
£59.11
|
Hot Product
Canon 2971B001/CL-513 Printhead cartri...
Special Price
£21.39
£25.67
Regular Price
£21.76
£26.11
|
New
Epson C13T26164010/26 Ink cartridge mu...
Special Price
£31.19
£37.43
Regular Price
£31.72
£38.06
|
Epson C13T15754010/T1575 Ink cartridge...
£24.58
£29.50
|
Bestseller
Epson C33S020601/SJI-C-22-P-(K) Ink ca...
Special Price
£21.03
£25.24
Regular Price
£21.38
£25.66
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC229XLBK
|
C13T580300
|
2971B001
|
C13T26164010
|
C13T15754010
|
C33S020601
|
| Manufacturer |
Brother
|
Epson
|
Canon
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Black
|
Magenta
|
N/A
|
N/A
|
Light cyan
|
Black
|
| Brand compatibility |
Brother
|
Epson
|
N/A
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
Multi pack
|
N/A
|
N/A
|


















