Zebra 05555BK110D Thermal-transfer ribbon 110mm x 30m Pack=10 for Zebra ZipShip 5555
SKU
05555BK110D
Special Price
£143.90
£172.68
Regular Price
£146.34
£175.61
In stock
5555 Enhanced Wax/Resin, 110mm x 30m, 10 rolls
Category: Thermal Ribbon
| Colour | black |
|---|---|
| SKU | 05555BK110D |
| EAN | 5711045691584 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | Y |
| Meta Description | 5555 Enhanced Wax/Resin, 110mm x 30m, 10 rolls |
Enhanced wax/resin ribbon formulated to print at up to 6 inches (15.2 mm) per second. Provides good resistance to scratches, smears and some moderate chemicals.
Compatible Printers: Zebra ZipShip 5555
| Technical details | |
|---|---|
| Ribbon length | 30 m |
| Ribbon width | 11 cm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Certification | UL/cUL |
| Ribbon length | 30 m |
| Ribbon width | 11 cm |
| Rolls per pack | 10 |
| Core diameter | 1.27 cm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Zebra 05555BK110D Thermal-transfer rib...
Special Price
£143.90
£172.68
Regular Price
£146.34
£175.61
|
Recommended
Zebra 5095 Resin thermal ribbon 300 m...
Special Price
£131.31
£157.57
Regular Price
£133.54
£160.25
|
Hot Product
Zebra 3200 Premium Wax-Resin thermal r...
Special Price
£117.42
£140.90
Regular Price
£119.41
£143.29
|
Bestseller
Zebra 3200 Wax-Resin thermal ribbon 45...
Special Price
£200.48
£240.58
Regular Price
£203.88
£244.66
|
Popular
Zebra 2100 High-Performance Wax therma...
Special Price
£202.55
£243.06
Regular Price
£205.98
£247.18
|
Zebra 5095 HighPerformance Resin therm...
Special Price
£210.23
£252.28
Regular Price
£213.79
£256.55
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
05555BK110D
|
05095BK08330
|
03200BK10245
|
03200BK17445
|
02100BK15645
|
05095BK08945
|
| Manufacturer |
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|








