Western Digital Gold WD122KRYZ internal hard drive 12 TB 7200 RPM 512 MB 3.5" Serial ATA III
SKU
WD122KRYZ
Special Price
£417.54
£501.05
Regular Price
£450.38
£540.46
In stock
WD Gold Enterprise Class SATA HDD - 12TB
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | WD122KRYZ |
| EAN | 0718037901442 |
| Manufacturer | Western Digital |
| Availability | Y |
| Product Family | Gold |
| Meta Description | WD Gold Enterprise Class SATA HDD - 12TB |
Store your data with confidence on WD Gold.
WD Gold HDDs incorporate our latest innovations to handle heavy, continuous read-write workloads in the toughest of enterprise and commercial system environments. WD Gold drives provide the utmost in HDD storage performance, reliability, durability, and capacity-point flexibility to small and medium businesses and design professionals whose mission-critical data and creative output are essential to their success.
WD Gold HDDs incorporate our latest innovations to handle heavy, continuous read-write workloads in the toughest of enterprise and commercial system environments. WD Gold drives provide the utmost in HDD storage performance, reliability, durability, and capacity-point flexibility to small and medium businesses and design professionals whose mission-critical data and creative output are essential to their success.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD average transfer rate | 267 MB/s |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 12 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD average transfer rate | 267 MB/s |
| Interface | Serial ATA III |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 12 TB |
| Storage drive buffer size | 512 MB |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 9.2 W |
| Power consumption (idle) | 8.4 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Interface | Serial ATA III |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.6 mm |
| Weight | 750 g |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA III |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Western Digital Gold WD122KRYZ interna...
Special Price
£417.54
£501.05
Regular Price
£450.38
£540.46
|
New
HPE 2TB SAS 12G Business Critical 7.2K...
Special Price
£500.56
£600.67
Regular Price
£539.93
£647.92
|
Bestseller
HPE 300GB 2.5" 12G SAS internal h...
Special Price
£467.19
£560.63
Regular Price
£503.94
£604.73
|
Popular
Origin Storage 10TB 7.2K 3.5in PE 13G...
Special Price
£445.00
£534.00
Regular Price
£480.00
£576.00
|
Origin Storage 10TB 7.2K P/Edge R/Tx10...
Special Price
£444.86
£533.83
Regular Price
£479.84
£575.81
|
Recommended
Origin Storage 10TB 7.2K 3.5in PE Rx40...
Special Price
£447.68
£537.22
Regular Price
£482.89
£579.47
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WD122KRYZ
|
872485-B21
|
870753-B21
|
DELL-10TBNLSA/7-S17
|
DELL-10TBNLSA/7-S11
|
DELL-10TBNLSA/7-S20
|
| Manufacturer |
Western Digital
|
HPE
|
HPE
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
≈ 2 TB
|
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
Serial ATA III
|
SAS
|
N/A
|
NL-SATA
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|











