Urban Factory WEBEE webcam 2.1 MP 1920 x 1080 pixels USB 2.0 Black
SKU
WHD30UF
Special Price
£49.62
£59.54
Regular Price
£50.46
£60.55
In stock
Webee Pro: Full Hd Usb Autofocus 1080P Webcam 2M Pixels
- Colour sensor: HD 1080p COMS - 2M Pixels
- Resolution: 1920 x 1080
- Interface: USB 2.0 or USB 3.0 port
- Image tuning: Automatic
- Video rate: 30 fps @720P and 1080P
- Angle of view 90°
- Microphone: omnidirectional with digital noise reduction
- Effect: White and colour balance
- Compatibility: Videoconference software for Windows and Mac OsX
- Mounting clip: multi-purpose and universal
- Safety: Lens Cover / Lens protection with a layer of glass
- Cable length: 1.50 m
- Accessory: Tripod included with the Webcam
Category: Webcams
| SKU | WHD30UF |
|---|---|
| EAN | 0888225019553 |
| Manufacturer | Urban Factory |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
| Meta Description | Webee Pro: Full Hd Usb Autofocus 1080P Webcam 2M Pixels |
With the WEBEE PRO webcam, have large-screen video calls in Full HD 1080p with clear and sharp images on your favourite platforms like Skype, Teams and even Zoom. The built-in microphone filters background noise for better voice sound quality even when there is immense background noise around you. The WEBEE PRO webcam automatically adapts to the lighting to produce brighter images with more contrast in dim environments. It fixes securely to your monitor with the built-in clamp or can be positioned on your desk with the tripod supplied .
| Video | |
|---|---|
| Supported video modes | 720p, 1080p |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Megapixel (approx.) | 2.1 MP |
| Still image | |
| Auto focus | Yes |
| Image sensor | |
| Sensor type | CMOS |
| Camera | |
| Interface | USB 2.0 |
| Viewing angle, horizontal | 90° |
| Plug and Play | Yes |
| Mounting type | Clip |
| Product colour | Black |
| Built-in microphone | Yes |
| Performance | |
| Camera HD type | Full HD |
| Viewing angle, horizontal | 90° |
| Supported video modes | 720p, 1080p |
| Plug and Play | Yes |
| Auto focus | Yes |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Megapixel (approx.) | 2.1 MP |
| Mobile operating systems supported | Android 5.1 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard |
| Design | |
| Number of microphones | 1 |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Sensor type | CMOS |
| Interface | USB 2.0 |
| Mounting type | Clip |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.5 m |
| Built-in microphone | Yes |
| Country of origin | China |
| Software | |
|---|---|
| Mobile operating systems supported | Android 5.1 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard |
| Weight & dimensions | |
| Width | 90 mm |
| Depth | 20 mm |
| Height | 30 mm |
| Weight | 110 g |
| Packaging data | |
| Package width | 92 mm |
| Package height | 56 mm |
| Package depth | 60 mm |
| Package weight | 160 g |
| Tripod included | Yes |
| Packaging content | |
| Tripod included | Yes |
| Technical details | |
| Cable length | 1.5 m |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Other features | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
New
Urban Factory WEBEE webcam 2.1 MP 1920...
Special Price
£49.62
£59.54
Regular Price
£50.46
£60.55
|
Popular
Logitech C930e Business Webcam
Special Price
£56.05
£67.26
Regular Price
£57.00
£68.40
|
Hot Product
Logitech C925e Business Webcam
Special Price
£48.59
£58.31
Regular Price
£49.42
£59.30
|
Recommended
Logitech C920e HD 1080p Webcam
Special Price
£58.30
£69.96
Regular Price
£59.29
£71.15
|
Bestseller
Lenovo Performance FHD webcam 1920 x 1...
Special Price
£38.23
£45.88
Regular Price
£38.88
£46.66
|
DELL Pro 2K Webcam – WB5023
Special Price
£70.21
£84.25
Regular Price
£71.40
£85.68
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WHD30UF
|
960-000972
|
960-001076
|
960-001360
|
4XC1D66055
|
WB5023-DEMEA
|
| Manufacturer |
Urban Factory
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Lenovo
|
DELL
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Megapixel (approx.) |
2MP to 3MP
|
N/A
|
3MP to 5MP
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Built-in microphone |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Maximum video resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
| Camera HD type |
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|


















