Lindy 1m HDMI to DisplayPort Cable
SKU
41425
Special Price
£11.22
£13.46
Regular Price
£11.41
£13.69
In stock
1m HDMI to DisplayPort Cable
- Connect an HDMI equipped device to a DisplayPort display
- Supports high quality resolutions up to 4K@30Hz
- Compliant with HDMI 1.4 and DisplayPort 1.2 specification
- Compliant with HDCP 1.4 and DPCP 1.3
- 2 year warranty
Category: Video Cable Adapters
| Connector 2 gender | Female connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI + USB |
| Connector 1 | DisplayPort |
| SKU | 41425 |
| EAN | 4002888414258 |
| Manufacturer | Lindy |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
| Meta Description | 1m HDMI to DisplayPort Cable |
Lindy's HDMI to DisplayPort cables combine sleek, modern design with superior performance to provide a high quality conversion of HDMI signals to output to a DisplayPort display. This range of active cables come with a chipset housed neatly inside the HDMI connector to ensure a consistently reliable connection between HDMI media players, games consoles and PCs to DisplayPort monitors.
With support for resolutions up to 4096x2160@30Hz, these cables are great for creating innovative working environments, engaging educational workstations or immersive gaming experiences, while support for uncompressed multi-channel audio allows for an impressive three-dimensional surround sound performance to compliment detailed, clear video. The additional USB Type A connector can optionally be used to amplify the power to ensure a reliable connection in all situations.
With support for resolutions up to 4096x2160@30Hz, these cables are great for creating innovative working environments, engaging educational workstations or immersive gaming experiences, while support for uncompressed multi-channel audio allows for an impressive three-dimensional surround sound performance to compliment detailed, clear video. The additional USB Type A connector can optionally be used to amplify the power to ensure a reliable connection in all situations.
| Features | |
|---|---|
| Cable shielding | Aluminium mylar foil |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | HDMI + USB |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Gold |
| AWG wire size | 30 |
| Data transfer rate | 10.2 Gbit/s |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Certification | CE, FCC, REACH, UL |
| Maximum refresh rate | 30 Hz |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 85 °C |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
| Package type | Polybag |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Lindy 1m HDMI to DisplayPort Cable
Special Price
£11.22
£13.46
Regular Price
£11.41
£13.69
|
Lindy 0.2m DVI to VGA Adapter Cable
Special Price
£10.14
£12.17
Regular Price
£10.31
£12.37
|
Bestseller
StarTech.com DisplayPort to HDMI Adapt...
Special Price
£10.60
£12.72
Regular Price
£10.78
£12.94
|
Popular
StarTech.com DisplayPort to VGA Adapte...
Special Price
£16.79
£20.15
Regular Price
£17.08
£20.50
|
Recommended
StarTech.com Mini DisplayPort to DVI A...
Special Price
£8.09
£9.71
Regular Price
£8.23
£9.88
|
Lindy 2m DisplayPort to DVI-D Cable
Special Price
£12.01
£14.41
Regular Price
£12.22
£14.66
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
41425
|
41222
|
DP2HDMI
|
DP2VGA
|
MDP2DVI
|
41491
|
| Manufacturer |
Lindy
|
Lindy
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lindy
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Connector 1 |
DisplayPort
|
DVI-A
|
HDMI Type A (Standard)
|
DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 2 |
HDMI + USB
|
VGA (D-Sub)
|
DisplayPort
|
VGA (D-Sub)
|
DVI-I
|
DVI-D
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
N/A
|
Female connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Female connector
|
N/A
|
Male connector
|
Female connector
|
Female connector
|
Female connector
|


















