Lenovo 4Y41K04067 keyboard RF Wireless + Bluetooth QWERTY UK English Grey
SKU
4Y41K04067
Special Price
£48.19
£57.83
Regular Price
£49.01
£58.81
In stock
Professional Wireless Rechargeable Keyboard-UK English
✨ IT Procurement Tool ✨
Multiple Products? Get a fast quote.
Compare pricing, confirm availability & lead times and source the right business IT requirements.
Request Quote Now ↗✓
Quote Ready
Team Online
- Make charging easy with the integrated rechargeable battery in the keyboard
- Seamlessly switch up to 3 devices via the 2.4G Unified dongle or Dual BT on multi-OS
- Look your best with the sleek, contemporary design and premium textured finish
Category: Uncategorised Products
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| Backlight | No |
| SKU | 4Y41K04067 |
| EAN | 0195892062424 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
| Keyboard Language | UK English |
| Meta Description | Professional Wireless Rechargeable Keyboard-UK English |
The Lenovo Professional Wireless Rechargeable Keyboard, its full-size keyboard sports scissor switches that create an elevated typing experience. Plus, its covers are made from eco-friendly 65% recycled material that protects the environment.
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Scissor key switch |
| Key pitch | 1.91 cm |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard number of keys | 105 |
| Hot keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Multi-device support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1 m |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wireless |
| Ergonomics | |
| Cable length | 1 m |
| Features | |
| Cable length | 1 m |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | Battery, USB |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Battery capacity | 420 mAh |
| Charging source | USB Type-C |
| Battery recharge time | 2 h |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 586 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 437.4 x 128.8 x 14.8 mm |
| Packaging data | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Package weight | 795 g |
| Package width | 495 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 42 mm |
| Package depth | 129 mm |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wireless |
Related products
Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 Intel Core Ultra 7 265 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA RTX A400 Windows 11 Pro Mini PC Workstation Black
Special Price
£1,609.50
£1,931.40
Regular Price
£1,740.00
£2,088.00
Lenovo Neo50s G5 i5-14400 8/512 NO-OS
Special Price
£403.64
£484.37
Regular Price
£436.37
£523.64
Lenovo LOQ Essential 15IRX11 Intel® Core™ i5 i5-13450HX Laptop 39.6 cm (15.6") Full HD 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD NVIDIA GeForce RTX 5050 Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home English Grey
Special Price
£897.26
£1,076.71
Regular Price
£974.40
£1,169.28
Lenovo ThinkStation P3 Tiny Gen 2 Intel Core Ultra 7 265 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA RTX A1000 Windows 11 Pro Mini PC Workstation Black
Special Price
£1,781.55
£2,137.86
Regular Price
£1,926.00
£2,311.20
Lenovo ThinkStation P2 Tower Gen 2 Intel Core Ultra 9 285K 64 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA RTX 2000 Ada Windows 11 Pro Workstation Black
Special Price
£2,662.89
£3,195.47
Regular Price
£2,878.80
£3,454.56
Lenovo Legion Pro 5 16ADR10 AMD Ryzen™ 9 8940HX Laptop 40.6 cm (16") WQXGA 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 5070 Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home English Black
Special Price
£1,939.89
£2,327.87
Regular Price
£2,106.67
£2,528.00
Lenovo LOQ 15AHP10 AMD Ryzen™ 5 220 Laptop 39.6 cm (15.6") Full HD 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD NVIDIA GeForce RTX 5050 Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home English Grey
Special Price
£859.45
£1,031.34
Regular Price
£933.34
£1,120.01
Lenovo LOQ 15IRX10 Intel® Core™ i7 i7-13700HX Laptop 39.6 cm (15.6") Full HD 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 5060 Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home English Grey
Special Price
£1,381.25
£1,657.50
Regular Price
£1,500.00
£1,800.00
Lenovo ThinkBook 16 G7 ARP AMD Ryzen™ 7 7735HS Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro UK English Grey
Special Price
£641.05
£769.26
Regular Price
£696.17
£835.40
Lenovo ThinkCentre M70q Gen 5 Intel® Core™ i7 i7-14700T 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Pro Mini PC Black
Special Price
£753.69
£904.43
Regular Price
£814.80
£977.76
Lenovo ThinkPad T16 Gen 4 (Intel) Intel Core Ultra 7 255U Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro English Black
Special Price
£1,425.45
£1,710.54
Regular Price
£1,548.00
£1,857.60
Lenovo ThinkPad T16 Gen 4 (Intel) Intel Core Ultra 5 225U Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro English Black
Special Price
£1,311.31
£1,573.57
Regular Price
£1,424.05
£1,708.86
Lenovo ThinkPad L16 Gen 2 (AMD) AMD Ryzen™ 5 PRO PRO 215 Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Nordic Black
Special Price
£760.24
£912.29
Regular Price
£825.60
£990.72
Lenovo ThinkPad L16 Gen 2 (AMD) AMD Ryzen™ 5 PRO PRO 215 Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Spanish Black
Special Price
£740.35
£888.42
Regular Price
£804.00
£964.80
Lenovo ThinkPad E16 Gen 3 (AMD) AMD Ryzen™ 7 250 Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro English Black
Special Price
£828.75
£994.50
Regular Price
£900.00
£1,080.00












