Lenovo 4X40N18009 laptop case 35.6 cm (14") Sleeve case Black
SKU
4X40N18009
Special Price
£21.24
£25.49
Regular Price
£21.60
£25.92
In stock
ThinkPad 14" Sleeve
Category: Notebook Cases
| Brand compatibility | Lenovo |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Maximum screen size | 14 " |
| Material | Polyester |
| SKU | 4X40N18009 |
| EAN | 0191545397790 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
| Meta Description | ThinkPad 14" Sleeve |
The ThinkPad Sleeve family is designed to fit perfectly the most recent generation of ThinkPad notebooks. These fitted sleeves help to protect your notebook from dust, shocks, scrapes, and scratches for superior PC protection. The slim, lightweight design also stows easily in a larger bag.
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Weight | 309 g |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Sleeve case |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | ThinkPad 14" |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Sleeve case |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | ThinkPad 14" |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Technical details | |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Material | Polyester |
| Compatibility | ThinkPad 14" |
| Case type | Sleeve case |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Lenovo 4X40N18009 laptop case 35.6 cm...
Special Price
£21.24
£25.49
Regular Price
£21.60
£25.92
|
Bestseller
Targus TAR300 laptop case 39.6 cm (15....
Special Price
£12.54
£15.05
Regular Price
£12.76
£15.31
|
New
Kensington Simply Portable 15.6'&...
Special Price
£28.41
£34.09
Regular Price
£28.90
£34.68
|
Hot Product
Techair TAN1204v2 12-14.1" Should...
Special Price
£12.85
£15.42
Regular Price
£13.07
£15.68
|
Recommended
Techair TAN1202v2 14-15.6" Should...
Special Price
£12.76
£15.31
Regular Price
£12.97
£15.56
|
Techair TANZ0119v3 16-17.3" Class...
Special Price
£12.98
£15.58
Regular Price
£13.20
£15.84
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4X40N18009
|
TAR300
|
K63207EU
|
TAN1204V2
|
TAN1202V2
|
TANZ0119V3
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Targus
|
Kensington
|
Techair
|
Techair
|
Techair
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Material |
Polyester
|
Polyester
|
Nylon
|
Polyester
|
Polyester
|
Polyester
|
| Maximum screen size |
13" to 14"
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
14" to 15"
|
15" to 16"
|
17" to 18"
|
| Brand compatibility |
Lenovo
|
N/A
|
Any brand
|
Any brand
|
Any brand
|
Any brand
|
| Case type |
Sleeve case
|
Briefcase
|
Backpack
|
Messenger case
|
Toploader bag
|
Briefcase
|
| Product main colour |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|





















