HP S700 120 GB M.2 Serial ATA III
SKU
2LU78AA#ABB
Special Price
£44.70
£53.64
Regular Price
£48.22
£57.86
In stock
HP S700, 120 GB, M.2, 555 MB/s, 6 Gbit/s
Category: Internal Solid State Drives
| SSD form factor | M.2 |
|---|---|
| SSD capacity | 120 GB |
| NVMe | No |
| Component for | PC/notebook |
| SKU | 2LU78AA#ABB |
| EAN | 6955914605183 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Meta Description | HP S700, 120 GB, M.2, 555 MB/s, 6 Gbit/s |
HP S700. SSD capacity: 120 GB, SSD form factor: M.2, Read speed: 555 MB/s, Write speed: 470 MB/s, Data transfer rate: 6 Gbit/s, Component for: PC/Laptop
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 120 GB |
| Data transmission | |
| Read speed | 555 MB/s |
| Write speed | 470 MB/s |
| Random write (4KB) | 75000 IOPS |
| Random read (4KB) | 35000 IOPS |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 120 GB |
| Read speed | 555 MB/s |
| Write speed | 470 MB/s |
| Random write (4KB) | 75000 IOPS |
| Random read (4KB) | 35000 IOPS |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | M.2 |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 120 GB |
| Read speed | 555 MB/s |
| Write speed | 470 MB/s |
| Random write (4KB) | 75000 IOPS |
| Random read (4KB) | 35000 IOPS |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
| Component for | PC/Laptop |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 69.8 mm |
| Weight | 67.5 g |
| Height | 3.8 mm |
| Depth | 22 mm |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| SSD form factor | M.2 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HP S700 120 GB M.2 Serial ATA III
Special Price
£44.70
£53.64
Regular Price
£48.22
£57.86
|
Bestseller
Origin Storage 500GB TLC SSD SATA 2.5in
Special Price
£54.49
£65.39
Regular Price
£58.78
£70.54
|
Hypertec FirestormLite 480GB 2.5 7mm S...
Special Price
£62.47
£74.96
Regular Price
£67.38
£80.86
|
Recommended
Hypertec FirestormLite 240GB 2.5 7mm S...
Special Price
£50.20
£60.24
Regular Price
£54.14
£64.97
|
Hot Product
Hypertec FirestormLite 480GB M.2 2280...
Special Price
£57.68
£69.22
Regular Price
£62.22
£74.66
|
New
Lenovo 4XB0K12271 internal solid state...
Special Price
£46.73
£56.08
Regular Price
£50.40
£60.48
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
2LU78AA#ABB
|
NB-500SSD-TLC
|
SSD2S480FS-L
|
SSD2S240FS-L
|
SSDM2480BM2280FS-L
|
4XB0K12271
|
| Manufacturer |
HP
|
Origin Storage
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Lenovo
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Interface |
N/A
|
Serial ATA
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
N/A
|
| Memory type |
N/A
|
3D TLC
|
3D TLC
|
3D TLC
|
3D TLC
|
N/A
|
| SSD capacity |
100GB to 150GB
|
500GB to 800GB
|
400GB to 500GB
|
200GB to 250GB
|
400GB to 500GB
|
100GB to 150GB
|
| Component for |
PC/notebook
|
PC/notebook
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Server/workstation
|
| SSD form factor |
M.2
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
M.2
|
2.5"
|











