HP Intel I225V Single Port 2.5GbE PCIe NIC
SKU
406L9AA
Special Price
£151.42
£181.70
Regular Price
£153.98
£184.78
In stock
Only 1 left
Intel I225V Single Port 2.5GbE PCIe NIC
✨ IT Procurement Tool ✨
Multiple Products? Get a fast quote.
Compare pricing, confirm availability & lead times and source the right business IT requirements.
Request Quote Now ↗✓
Quote Ready
Team Online
- Synchronize, buffer, and queue streams for time-sensitive communication requirements with Audio Video Bridging (AVB).
- Get Error Correcting Memory (ECC) protection and improved data reliability from four transmit and four receive queues that manage packets and reduce latency to optimize multi-core processing performance.
- Help reduce Ethernet connection power consumption with a card that meets the IEEE802.3az Energy Efficient Ethernet standard to switch to a low power idle state when not in use.
- DMA Coalescing batches multiple packets together so that the processor, memory, and OS wake from idle states for group tasking vs. one-off commands.
- Help reduce your impact on the environment with a low halogen[1] design.
Category: Uncategorised Products
| Host interface | PCIe |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | RJ-45 |
| SKU | 406L9AA |
| EAN | 0195908687368 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
| Meta Description | Intel I225V Single Port 2.5GbE PCIe NIC |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | RJ-45 |
| Host interface | PCIe |
| Technical details | |
| UNSPSC-code | 43201404 |
| Performance | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Design | |
| Country of origin | United States |
| Internal | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 68.7 mm |
| Depth | 65.3 mm |
| Height | 15.7 mm |
| Package width | 250.8 mm |
| Package depth | 209.5 mm |
| Package height | 65 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 250.8 mm |
| Package depth | 209.5 mm |
| Package height | 65 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43201404 |
Related products
HP Elite SFF 800 G9 Intel® Core™ i7 i7-14700 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Pro PC Black
Special Price
£1,121.00
£1,345.20
Regular Price
£1,140.00
£1,368.00
HP Z2 G9 Intel® Core™ i7 i7-14700K 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Windows 11 Pro SFF Workstation AI Workstation Black
Special Price
£1,830.17
£2,196.20
Regular Price
£1,861.19
£2,233.43
HP Elite Tower 800 G9 Intel® Core™ i7 i7-14700 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Windows 11 Pro
Special Price
£1,814.85
£2,177.82
Regular Price
£1,962.00
£2,354.40
HP Z2 G9 Intel® Core™ i9 i9-14900K 64 GB DDR5-SDRAM 2 TB SSD NVIDIA RTX 4500 Ada Windows 11 Pro Tower Workstation AI Workstation Black
Special Price
£6,276.42
£7,531.70
Regular Price
£6,382.80
£7,659.36
HP Z2 G9 Intel® Core™ i7 i7-14700 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Windows 11 Pro Tower Workstation AI Workstation Black
Special Price
£1,877.38
£2,252.86
Regular Price
£1,909.20
£2,291.04
HP Z2 G9 Intel® Core™ i9 i9-14900K 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Windows 11 Pro Tower Workstation AI Workstation Black
Special Price
£2,456.43
£2,947.72
Regular Price
£2,655.60
£3,186.72
HP Pro 400 G9 Intel® Core™ i5 i5-14500 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Pro Tower PC Black
Special Price
£779.24
£935.09
Regular Price
£842.42
£1,010.90
HP Pro 400 G9 Intel® Core™ i7 i7-14700 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Pro SFF PC Black
Special Price
£849.15
£1,018.98
Regular Price
£918.00
£1,101.60
HP Pro 400 G9 Intel® Core™ i7 i7-13700 16 GB DDR4-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Pro Tower PC Black
Special Price
£1,349.92
£1,619.90
Regular Price
£1,372.80
£1,647.36
HP Pro 400 G9 Intel® Core™ i7 i7-14700 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Windows 11 Pro Tower PC Black
Special Price
£1,403.04
£1,683.65
Regular Price
£1,516.80
£1,820.16
HP Pro 400 G9 Intel® Core™ i7 i7-13700 16 GB DDR4-SDRAM 1 TB SSD Windows 11 Pro SFF PC Black
Special Price
£1,413.64
£1,696.37
Regular Price
£1,437.60
£1,725.12
HP Pro 400 G9 Intel® Core™ i5 i5-13500 16 GB DDR4-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Pro SFF PC Black
Special Price
£737.50
£885.00
Regular Price
£750.00
£900.00







