Cablenet 1m OS2 9/125 LC Pigtail Yellow Fibre Pigtail 900um
SKU
9LC1
Special Price
£0.71
£0.85
Regular Price
£0.72
£0.86
In stock
1m OS2 9/125 LC Pigtail Yellow Fibre Pigtail 900um
- OS2 (9/125)
- LC High Quality Connector
- 900 micron Yellow Fibre
Category: Fibre Optic Cables
| Cable length | 1 m |
|---|---|
| SKU | 9LC1 |
| EAN | 5056750317535 |
| Manufacturer | Cablenet |
| Availability | Y |
| Meta Description | 1m OS2 9/125 LC Pigtail Yellow Fibre Pigtail 900um |
These Fibre Pigtails are terminated with a quality LC connector on one end, with a 1m length of 900 micron OS2 (Singlemode) fibre
| Technical details | |
|---|---|
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | No |
| Cable length | 1 m |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OS2 |
| Connector gender | Male |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | No |
| Cable length | 1 m |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Product colour | Yellow |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1 m |
