BTI Replacement battery for APPLE MACBOOK PRO (15-inch Early 2011) // MC721LL/A MC723LL/A laptops replacing OEM Part numbers: A1286 (2011 - 2012)// 10.95V 7200mAh
SKU
A1382-BTI
£48.86
£58.63
Out of stock
Replacement battery for APPLE MACBOOK PRO (15-inch Early 2011) // MC721LL/A MC723LL/A laptops replacing OEM Part numbers: A1286 (2011 - 2012)// 10.95V 7200mAh
Category: Industrial Rechargeable Batteries
| Brand compatibility | Apple |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | A1382-BTI |
| EAN | 5056006105602 |
| Manufacturer | BTI |
| Availability | Y |
| Meta Description | Replacement battery for APPLE MACBOOK PRO (15-inch Early 2011) // MC721LL/A MC723LL/A laptops replacing OEM Part numbers: A1286 (2011 - 2012)// 10.95V 7200mAh |
Battery Technology, Inc. (BTI) is a global supplier of replacement batteries and AC power adapters for notebook computers. Using the highest quality grade A cells from Japan and Korea in the battery manufacturing, and with production facilities operating to the most stringent quality standards in California, Hong Kong and China, BTI offers the highest quality products, broadest portfolio and most competitive pricing to their Worldwide customer base. Combined with a centralised European warehouse in Ireland, and working with Origin Storage as our Master distribution partner across Europe, BTI maintains an unparalleled level of product availability and support for our European customers.
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Battery capacity | 7200 mAh |
| Battery voltage | 10.95 V |
| Battery capacity | 79 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery | |
| Brand compatibility | Apple |
| Battery capacity | 7200 mAh |
| Battery voltage | 10.95 V |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 79 Wh |
| Number of battery cells | 6 |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Apple |
| Packaging content | |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
BTI Replacement battery for APPLE MACB...
£48.86
£58.63
|
BTI 10.8 9 cell LAP0642 compatible bat...
£45.11
£54.13
|
Popular
BTI 0Wh 9 cell 631243-001 compatible b...
£45.11
£54.13
|
BTI 10.8 9 cell LAP6600 compatible bat...
£61.88
£74.26
|
Recommended
BTI 10.8 9 cell LAP0374 compatible bat...
£55.60
£66.72
|
BTI LN-Y480 notebook spare part Battery
£43.01
£51.61
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
A1382-BTI
|
CQ-CQ62X9
|
HP-EB8460PX9
|
DL-M4600X9
|
DL-E6400H
|
LN-Y480
|
| Manufacturer |
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
BTI
|
| Categories |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Battery
|
| Battery technology |
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
| Battery capacity |
7000mAh to 8000mAh
|
7000mAh to 8000mAh
|
8000mAh and more
|
8000mAh and more
|
7000mAh to 8000mAh
|
4000mAh to 5000mAh
|














