BSI-Refurbished Latitude Dell 5450 Ultra 7 (BSI Certified Refurbished)
SKU
DL-5450-U7-32-512W
Special Price
£887.99
£1,065.59
Regular Price
£903.04
£1,083.65
In stock
Only 1 left
Dell Latitude 5450 Ultra 7, DL-5450-U7-32-512W, British Standards Institute Certified Quality, Intel Ultra 7, 32 GB RAM, 512 GB SSD, Windows 11 Pro
- Up to 60% cheaper than new
- Third-party accredited quality refurbishment
- 2-year warranty as standard
- Sustainable IT – Prevent emissions by not buying new
- A tree planted and donation to charity for every unit
Category: Sustainable Refurbished Computing
| SKU | DL-5450-U7-32-512W |
|---|---|
| EAN | 5060488611926 |
| Manufacturer | BSI-Refurbished |
| Availability | Y |
| Product Family | Latitude |
| Product Series | 5450 |
| Product Videos |
View Video View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
| Meta Description | Dell Latitude 5450 Ultra 7, DL-5450-U7-32-512W, British Standards Institute Certified Quality, Intel Ultra 7, 32 GB RAM, 512 GB SSD, Windows 11 Pro |
Awarded a British Standard Institute kitemark for the refurbished quality, this is the BSI-certified Refurbished HP Elitedesk 800 G6 SFF i5 10th Gen (BSI Certified Refurbished)
The highest quality refurbished on the market, certified by the world renown experts in quality assessment, this popular laptop is supported by a free 2-year warranty, for your peace-of-mind.
By purchasing BSI-refurbished, you are supporting a circular-economy & sustainable IT, as every laptop prevents the CO2 emissions and intense use of raw materials of creating a new equivalent.
With Windows 11 Pro installed, and backwards compatible with Windows 10.
Cost-effective, sustainable and without compromise. IT pays to be Green.
The highest quality refurbished on the market, certified by the world renown experts in quality assessment, this popular laptop is supported by a free 2-year warranty, for your peace-of-mind.
By purchasing BSI-refurbished, you are supporting a circular-economy & sustainable IT, as every laptop prevents the CO2 emissions and intense use of raw materials of creating a new equivalent.
With Windows 11 Pro installed, and backwards compatible with Windows 10.
Cost-effective, sustainable and without compromise. IT pays to be Green.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Grey |
| Refurbished | Yes |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Business |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Original brand name | Dell |
| Rugged design | No |
| Built-in stylus pen storage | No |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | 165U |
| Processor cores | 10 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Memory | |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR4-SDRAM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Audio | |
| Audio system | MaxxAudio Pro |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in subwoofer | No |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | No |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | No |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Microphone in | No |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Docking connector | No |
| ExpressCard slot | No |
| SmartCard slot | No |
| Line-in | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Charging port type | USB Type-C |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | No |
| Expansion slots | |
| ExpressCard slot | No |
| SmartCard slot | No |
| Performance | |
|---|---|
| ExpressCard slot | No |
| SmartCard slot | No |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Software | |
| Operating system language | English, German, Dutch, French, Italian |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Windows 11 free upgrade | Yes |
| Technical details | |
| Market positioning | Business |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Refurbished | Yes |
| Sustainable technologies and materials | A tree planted with every purchase |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2 |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | A tree planted with every purchase |
| Weight & dimensions | |
| Width | 321.4 mm |
| Depth | 212 mm |
| Height | 21 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Packaging data | |
| Cables included | AC |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | MaxxAudio Pro |
| Warranty period | 2 year(s) |
